8 czerwca 2021 r. nastąpiło uroczyste podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy CREATEC Sp. z o.o., a Uniwersytetem Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. CREATEC reprezentowali Maciej Nowosielski – Prezes Zarządu oraz Michał Kwiatkowski – Wiceprezes Zarządu. Po stronie Uniwersytetu Pedagogicznego sygnatariuszem był Dyrektor Instytutu Techniki dr hab. inż. Henryk Noga, prof. UP.
Instytut Nauk Technicznych realizuje studia na dwóch kierunkach: edukacja techniczno-informatyczna (studia stacjonarne i niestacjonarne I i II stopnia) oraz inżynieria bezpieczeństwa (studia stacjonarne i niestacjonarne I stopnia).
Strukturę organizacyjną Jednostki tworzy siedem katedr, w których prowadzone są badania naukowe w ramach m.in. inżynierii materiałowej, informatyki, mechatroniki czy odnawialnych źródeł energii.
Pomimo technicznego profilu działalności naukowo-dydaktycznej Instytutu swoją reprezentację mają również nauki humanistyczne z obszaru pedagogiki, m.in. dydaktyka przedmiotów technicznych i zawodowych czy neurodydaktyka.
Zakres prowadzonych badań oraz szeroka baza dydaktyczna w postaci laboratoriów i pracowni (m.in. mechatronicznej, fotowoltaicznej, elektroniki, elektrotechniki, mikroskopii świetlnej czy druku 3D) pozwala na realizację studiów ogólnotechnicznych (inżynierskich i magisterskich) z wyodrębnionymi wieloma specjalnościami.
Nadrzędnym celem przedmiotowej umowy jest zacieśnienie wzajemnych kontaktów i rozwój współpracy w obszarze dydaktyki oraz działalności badawczo-rozwojowej.
„Niezwykle cieszy nas możliwość współpracy z Uniwersytetem Pedagogicznym. Liczymy na wymianę doświadczeń i udział we wspólnych projektach naukowo-badawczych” – mówi Maciej Nowosielski.
„Będziemy współpracować na wielu różnych polach. Wierzymy, że przyniesie to wymierne efekty dla naszego Partnera, choć przede wszystkim chcemy, aby na kooperacji skorzystali nasi studenci” – dodaje Henryk Noga.
Wśród obszarów współpracy należy wymienić organizację praktyk, staży, seminariów i warsztatów, uruchomienie możliwości realizacji prac licencjackich czy magisterskich przez studentów Instytutu Nauk Technicznych, bądź innych jednostek organizacyjnych uczelni, wspólne tworzenie nowych kierunków studiów i programów nauczania kreowanych przez realne potrzeby przemysłu oraz realizację badań przemysłowych i prac rozwojowych będących odpowiedzią na potrzeby zgłaszane przez CREATEC i jego klientów, także w ramach projektów dofinansowanych ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju czy Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
Mamy nadzieję, że wspólne działania zaowocują wdrożeniem wielu innowacyjnych rozwiązań i pomysłów, nie tylko w ramach działalności CREATEC, ale także w kontekście działań prowadzonych przez firmy z otoczenia biznesowego obu Partnerów.